Elementor Pro - en to pt_BR translation catalogue (1295 entries)

en:  Username or Email Address
pt_BR:  Nome de usuário ou Endereço de e-Mail

en: "All" Filter
pt_BR: "Todos" Filtro

en: "All" Filter Label
pt_BR: "Todos" Filtro De Rótulo

en: %s Archive
pt_BR: %s Arquivo

en: %s By Author
pt_BR: %s Pelo Autor

en: %s Comments
pt_BR: %s Comentários

en: %s Field
pt_BR: %s Campo

en: %s File
pt_BR: %s Arquivo

en: %s ago
pt_BR: %s atrás

en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt_BR: &nbsp;&ndash; Página %s

en: 3D Depth
pt_BR: A Profundidade do 3D

en: 3D Tilt
pt_BR: 3D Inclinação

en: 404 Page
pt_BR: Página 404

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
pt_BR: Uma extensão do PHP parou o upload do arquivo. O PHP não fornece uma maneira de verificar qual a extensão que causou o upload do arquivo para parar; examinar a lista das carregado extensões com %s pode ajudar.

en: A new Form Submission has been received
pt_BR: Uma nova Forma de Apresentação foi recebida

en: A new Submission
pt_BR: Uma nova Apresentação

en: A new version of Elementor is available. For better performance and compatibility of Elementor Pro, we recommend updating to the latest version.
pt_BR: Uma nova versão do Elementor está disponível. Para um melhor desempenho e compatibilidade de Elementor Pro, recomendamos que atualize para a versão mais recente.

en: API Credentials
pt_BR: API de Credenciais

en: API Key
pt_BR: Chave de API

en: API Token
pt_BR: Token de API

en: API URL
pt_BR: API DE URL

en: Above
pt_BR: Acima

en: Acceptance
pt_BR: Aceitação

en: Acceptance Text
pt_BR: Aceitação De Texto

en: Access to edit content only
pt_BR: Acesso para editar o conteúdo apenas

en: Account
pt_BR: Conta

en: Action
pt_BR: Ação

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Actions After Expire
pt_BR: Ações Após Expirar

en: Actions After Submit
pt_BR: Ações Após O Envio

en: Activate
pt_BR: Activar

en: Activate Elementor Now
pt_BR: Activar Elementor Agora

en: Activate License
pt_BR: Activar Licença

en: Activate Manually
pt_BR: Activar Manualmente

en: Active Color
pt_BR: Cor Ativa

en: ActiveCampaign
pt_BR: A activecampaign.smtp.com

en: ActiveCampaign Integration requires an email field and a selected list
pt_BR: A activecampaign.smtp.com Integração requer um e-mail de campo e uma lista selecionada

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Add Action
pt_BR: Adicionar Ação

en: Add Condition
pt_BR: Adicionar Condição

en: Add Font Variation
pt_BR: Adicionar Fonte De Variação

en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

en: Add New Font
pt_BR: Adicionar Novo Tipo De Letra

en: Add New Font Type
pt_BR: Adicionar Novo Tipo De Letra

en: Add New Icon Set
pt_BR: Adicionar Novo Conjunto De Ícones

en: Add New Popup
pt_BR: Adicionar Novo Pop-Up

en: Add New Theme Template
pt_BR: Adicionar Novo Modelo Do Tema

en: Add To Cart
pt_BR: Adicionar Ao Carrinho

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
pt_BR: Adicionar ações que serão executadas depois de um visitante submete o formulário (por exemplo, enviar um e-mail de notificação). Escolher uma acção irá adicionar a sua configuração abaixo.

en: Add as many tags as you want, comma separated.
pt_BR: Adicionar quantas tags quiser, separados por vírgula.

en: Add comma separated tags
pt_BR: Adicionar separados por vírgulas tags

en: Add item
pt_BR: Adicionar item

en: Add nofollow
pt_BR: Adicionar o nofollow

en: Add or remove Font Types
pt_BR: Adicionar ou remover Tipos de Letra

en: Add to Cart
pt_BR: Adicionar ao Carrinho

en: Add to Contacts
pt_BR: Adicionar a Contatos

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt_BR: Adicione sua classe personalizada SEM o ponto. e.g: minha classe

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt_BR: Adicione o seu id personalizada SEM a chave de Libra. e.g: o meu id

en: Add your own custom CSS here
pt_BR: Adicione o seu próprio CSS personalizado aqui

en: Additional Info
pt_BR: Informações Adicionais

en: Additional Information
pt_BR: Informações Adicionais

en: Additional Information Tab
pt_BR: Informações Adicionais Guia

en: Additional Options
pt_BR: Opções Adicionais

en: Additional settings are available in the Yoast SEO
pt_BR: Configurações adicionais estão disponíveis no Yoast SEO

en: Admin Notice:
pt_BR: De Administração Aviso:

en: Adobe Fonts (TypeKit)
pt_BR: Tipos De Letra Do Adobe (TypeKit)

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: Advanced Data
pt_BR: De Dados Avançada

en: Advanced Rules
pt_BR: Regras Avançadas

en: After
pt_BR: Depois de

en: After Inactivity
pt_BR: Após Um Período De Inactividade

en: After Text
pt_BR: Depois Do Texto

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: All
pt_BR: Todos

en: All Archives
pt_BR: Todos Os Arquivos

en: All Font Types
pt_BR: Todos Os Tipos De Letra

en: All Fonts
pt_BR: Todas As Fontes

en: All Icons
pt_BR: Todos Os Ícones

en: All Posts
pt_BR: Todos Os Posts

en: All Product Archives
pt_BR: Todos Os Arquivos Do Produto

en: All Singular
pt_BR: Todos Singular

en: All Users
pt_BR: Todos Os Usuários

en: Allow Full Screen
pt_BR: Permitir Tela Cheia

en: Allow Order
pt_BR: Permitem Que A Ordem

en: Allow Resubscribe
pt_BR: Permitir Inscrever Novamente

en: Allowed File Types
pt_BR: Tipos De Ficheiro Permitidos

en: Amazing
pt_BR: Incrível

en: An error occured.
pt_BR: Ocorreu um erro.

en: An error occurred, please try again
pt_BR: Ocorreu um erro, por favor, tente novamente

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
pt_BR: Ocorreu um erro. Por favor, verifique sua conexão com a internet e tente novamente. Se o problema persistir, contacte o nosso apoio.

en: Anchors By Selector
pt_BR: Âncoras Pelo Seletor

en: Anchors By Tags
pt_BR: Âncoras Por Marcas

en: Angle
pt_BR: Ângulo de

en: Animated Headline
pt_BR: Animado Manchete

en: Animated Text
pt_BR: Texto Animado

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Animation Duration
pt_BR: Animação Duração

en: Any Child %s Of
pt_BR: Qualquer Criança de %s De

en: Any Child Of
pt_BR: Qualquer Criança De

en: App ID
pt_BR: ID da aplicação

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Apply Effects On
pt_BR: Aplicar Efeitos Na

en: Apply Link On
pt_BR: Aplicar Link

en: Apply current template to these pages.
pt_BR: Aplicar o modelo atual para essas páginas.

en: Archive
pt_BR: Arquivo

en: Archive Button
pt_BR: Botão Arquivar

en: Archive Description
pt_BR: Descrição Do Arquivo

en: Archive Meta
pt_BR: Arquivo De Meta

en: Archive Posts
pt_BR: Arquivo De Posts

en: Archive Products
pt_BR: Arquivo De Produtos

en: Archive Products (deprecated)
pt_BR: Arquivo de Produtos (descontinuado)

en: Archive Text
pt_BR: Arquivo De Texto

en: Archive Title
pt_BR: Arquivo Título

en: Archive URL
pt_BR: URL do arquivo

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Archives: %s
pt_BR: Arquivos: %s

en: Are you sure?
pt_BR: Tem a certeza?

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Arrow Circle
pt_BR: Seta Círculo

en: Arrow Circle Negative
pt_BR: Seta Círculo Negativo

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Arrows Color
pt_BR: Setas De Cor

en: Arrows Position
pt_BR: Setas De Posição

en: Arrows Size
pt_BR: Setas Tamanho

en: Arrows Type
pt_BR: Setas Do Tipo

en: Arrows and Dots
pt_BR: Setas e Pontos

en: Aside
pt_BR: Além

en: Aspect Ratio
pt_BR: Relação De Aspecto

en: Attachment URL
pt_BR: Anexo URL

en: Attributes
pt_BR: Atributos

en: Audience
pt_BR: Público-alvo

en: Author
pt_BR: Autor

en: Author Archive
pt_BR: Autor De Arquivo

en: Author Box
pt_BR: Autor Caixa

en: Author Info
pt_BR: A Informação Do Autor

en: Author Meta
pt_BR: Autor De Meta

en: Author Name
pt_BR: Nome Do Autor

en: Author Profile Picture
pt_BR: Imagem De Perfil Do Autor

en: Author URL
pt_BR: Autor URL

en: Author Website
pt_BR: Site Do Autor

en: Author: %s
pt_BR: Autor: %s

en: Automatically Close After
pt_BR: Feche Automaticamente Depois De

en: Autoplay
pt_BR: A reprodução automática

en: Autoplay Speed
pt_BR: Reprodução Automática De Velocidade

en: Average Rating
pt_BR: Classificação Média

en: Avoid Duplicates
pt_BR: Evitar Duplicados

en: Avoid Multiple Popups
pt_BR: Evitar Vários Pop-Ups

en: Back
pt_BR: De volta

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background Color
pt_BR: Cor De Fundo

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt_BR: Conter

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt_BR: Cobertura

[ctx: Background Control]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Background Overlay
pt_BR: Fundo De Sobreposição

en: Badge
pt_BR: Emblema

en: Badge Taxonomy
pt_BR: Crachá De Taxonomia

en: Bag
pt_BR: Saco

en: Basket
pt_BR: Cesta de

en: Bcc
pt_BR: Cco

en: Before
pt_BR: Antes de

en: Before Text
pt_BR: Antes Do Texto

en: Below
pt_BR: Abaixo

en: Beside
pt_BR: Ao lado de

en: Biography
pt_BR: Biografia

en: Blend Mode
pt_BR: Modo De Mistura

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Border
pt_BR: Fronteira

en: Border Color
pt_BR: Cor Da Borda

en: Border Size
pt_BR: Tamanho Da Borda

en: Border Width
pt_BR: Largura Da Borda

en: Borders
pt_BR: Fronteiras

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Bottom Left
pt_BR: Inferior Esquerdo

en: Bottom Right
pt_BR: Inferior Direito

en: Box
pt_BR: Caixa

en: Box Count
pt_BR: Contagem De Caixa

en: Box Shadow
pt_BR: Caixa De Sombra

en: Boxed
pt_BR: Embalado

en: Boxed Icon
pt_BR: Embalado Ícone

en: Boxes
pt_BR: Caixas de

en: Breadcrumbs
pt_BR: Farinha de rosca

en: Breadcrumbs Panel
pt_BR: Painel De Navegação

en: Breadcrumbs are disabled in the Yoast SEO
pt_BR: Farinha de rosca estão desabilitados no Yoast SEO

en: Breakpoint
pt_BR: Ponto de interrupção

en: Bring to Front
pt_BR: Trazer para a Frente

en: Bubble
pt_BR: Bolha

en: Bullet
pt_BR: Bala

en: Bullets
pt_BR: Balas

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button Color
pt_BR: A Cor Do Botão

en: Button Count
pt_BR: Contagem De Botão

en: Button Height
pt_BR: Botão De Altura

en: Button ID
pt_BR: IDENTIFICAÇÃO do botão

en: Button Only
pt_BR: Botão Só

en: Button Size
pt_BR: O Tamanho Do Botão

en: Button Text
pt_BR: Texto Do Botão

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: By Author
pt_BR: Pelo Autor

en: By Parent
pt_BR: Pelo Pai

en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
pt_BR: Por padrão, todos os campos de formulário são enviadas através %s shortcode. Para personalizar enviado campos, copie o atalho que aparece dentro de cada campo e cole-o acima.

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes Personalizadas

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones Personalizados

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes Personalizadas

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones Personalizados

[ctx: CPT Singular Name]
en: Font
pt_BR: Fonte

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
pt_BR: Conjunto De Ícones

en: CSS Classes
pt_BR: Classes CSS

en: CSS Prefix
pt_BR: CSS Prefixo

en: CSS selectors, in a comma-separated list
pt_BR: Seletores CSS, em uma lista separada por vírgulas

en: Call
pt_BR: Chamada

en: Call to Action
pt_BR: Chamada para Ação

en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
pt_BR: Não pode ligar para o reCAPTCHA server (%d).

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Captions
pt_BR: Legendas

en: Card
pt_BR: Cartão

en: Cards
pt_BR: Cartões

en: Caret
pt_BR: Acento circunflexo

en: Carousel
pt_BR: Carrossel

en: Cart
pt_BR: Carrinho

en: Cart Page
pt_BR: Página Do Carrinho

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Categories Count
pt_BR: Categorias De Contagem

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category Image
pt_BR: Categoria Imagem

en: Category: %s
pt_BR: Categoria: %s

en: Center
pt_BR: Centro

en: Centered Slides
pt_BR: Centrado Slides

en: Channel
pt_BR: Canal

en: Chat
pt_BR: Bate-papo

en: Checkbox
pt_BR: Caixa de seleção

en: Checked by Default
pt_BR: Marcada por Padrão

en: Checkout Page
pt_BR: A Página De Pagamento

en: Chevron
pt_BR: A Chevron

en: Chevron Circle
pt_BR: A Chevron Círculo

en: Choose
pt_BR: Escolha

en: Choose Icon
pt_BR: Escolha O Ícone

en: Choose Image
pt_BR: Escolha A Imagem

en: Choose Template
pt_BR: Escolha O Modelo

en: Choose a font to publish.
pt_BR: Escolha uma fonte para a publicação.

en: Choose from the most used Font Types
pt_BR: Escolha o mais utilizado, Tipos de Letra

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Classic
pt_BR: Clássico

en: Clean
pt_BR: Limpa

en: Click Here
pt_BR: Clique Aqui

en: Click here for Instructions
pt_BR: Clique aqui para Instruções

en: Click here to browse
pt_BR: Clique aqui para procurar

en: Clicks
pt_BR: Cliques

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Button
pt_BR: Botão Fechar

en: Close Popup
pt_BR: Fechar Popup

en: Collapse Subitems
pt_BR: Colapso Subitens

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Picker Field
pt_BR: Cor Do Seletor De Campo

en: Color Scheme
pt_BR: Esquema De Cores

en: Colors
pt_BR: Cores

en: Column Width
pt_BR: Largura Da Coluna

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Columns Gap
pt_BR: Colunas Gap

en: Comment
pt_BR: Comentário

en: Comment Count
pt_BR: A Quantidade De Comentários

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Comments Box
pt_BR: Caixa De Comentários

en: Comments Link
pt_BR: Link Comentários

en: Comments Number
pt_BR: Comentários Número

en: Comments URL
pt_BR: Comentários URL

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão fechados.

en: Compact
pt_BR: Compacto

en: Conditions
pt_BR: Condições

en: Contact
pt_BR: Contacto

en: Contact URL
pt_BR: Contato URL

en: Contain
pt_BR: Conter

en: Container
pt_BR: Contentor

en: Container Width
pt_BR: Largura Do Recipiente

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Animation
pt_BR: Conteúdo De Animação

en: Content Area
pt_BR: Área De Conteúdo

en: Content Color
pt_BR: Cor De Conteúdo

en: Content Padding
pt_BR: Conteúdo De Preenchimento

en: Content Position
pt_BR: Conteúdo Da Posição

en: Content Width
pt_BR: Largura Do Conteúdo

en: ConvertKit Integration requires an email field
pt_BR: ConvertKit Integração requer um e-mail de campo

en: Copy the license key from your account and paste it below.
pt_BR: Copie a chave de licença a partir de sua conta e cole-a abaixo.

en: Could not unzip or empty archive.
pt_BR: Poderia não descompactar ou arquivo vazio.

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Countdown
pt_BR: Contagem regressiva

en: Cover
pt_BR: Cobertura

en: Cover Photo
pt_BR: Foto De Capa

en: Coverflow
pt_BR: O Coverflow

en: Created on
pt_BR: Criado em

en: Credit
pt_BR: Crédito

en: Cube
pt_BR: Cubo

en: Currency Format
pt_BR: Formato De Moeda

en: Currency Symbol
pt_BR: Símbolo Da Moeda

[ctx: Currency Symbol]
en: Baht
pt_BR: Thai

[ctx: Currency Symbol]
en: Dollar
pt_BR: Dólar

[ctx: Currency Symbol]
en: Franc
pt_BR: Franco

[ctx: Currency Symbol]
en: Pound Sterling
pt_BR: Sterling De Libra

[ctx: Currency Symbol]
en: Rupee (Indian)
pt_BR: Rupee (Indiano)

[ctx: Currency Symbol]
en: Shekel
pt_BR: Israeli

[ctx: Currency Symbol]
en: Won
pt_BR: Ganhou

[ctx: Currency Symbol]
en: Yen/Yuan
pt_BR: Yen/Yuan Chinês

en: Current Author
pt_BR: Autor Atual

en: Current Date Time
pt_BR: Data Actual Do Tempo

en: Current Page
pt_BR: Página Atual

en: Current Post
pt_BR: Cargo Atual

en: Current Query
pt_BR: Consulta Atual

en: Current Subcategories
pt_BR: Atual Subcategorias

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom API Key
pt_BR: Personalizado Chave da API

en: Custom API Token
pt_BR: Personalizado Token de API

en: Custom Add To Cart
pt_BR: Personalizado Adicionar Ao Carrinho

en: Custom Attributes
pt_BR: Atributos Personalizados

en: Custom CSS
pt_BR: CSS personalizado

en: Custom CTA Button
pt_BR: Personalizado CTA Botão

en: Custom Date Format
pt_BR: Formato De Data Personalizado

en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes Personalizadas

en: Custom Format
pt_BR: Formato Personalizado

en: Custom Height
pt_BR: Altura Personalizada

en: Custom Icons
pt_BR: Ícones Personalizados

en: Custom Key
pt_BR: Chave Personalizada

en: Custom Label
pt_BR: Etiqueta Personalizada

en: Custom Messages
pt_BR: Mensagens Personalizadas

en: Custom Symbol
pt_BR: Símbolo Personalizado

en: Custom Time Format
pt_BR: Formato De Hora Personalizado

en: Custom URL
pt_BR: URL personalizado

en: Custom field deleted.
pt_BR: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt_BR: Campo personalizado atualizado.

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashed
pt_BR: Tracejada

en: Data
pt_BR: Dados

en: Data Tabs
pt_BR: Guias De Dados

en: Date
pt_BR: Data

en: Date Archive
pt_BR: Data Do Arquivo

en: Date Field
pt_BR: Campo De Data

en: Date Format
pt_BR: Formato De Data

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
pt_BR: Março 6, de 2018 (F j, Y)

en: Date set according to your timezone: %s.
pt_BR: Data definida de acordo com o seu fuso horário: %s.

en: Day Of Cycle
pt_BR: Dia Do Ciclo

en: Day: %s
pt_BR: Dia: %s

en: Days
pt_BR: Dias

en: Deactivate
pt_BR: Desativar

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Page Template from your theme
pt_BR: Padrão Modelo de Página a partir do seu tema

en: Default Value
pt_BR: Valor Padrão

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Deprecated
pt_BR: Preterido

en: Depth
pt_BR: Profundidade

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description Color
pt_BR: Descrição De Cores

en: Desktop
pt_BR: Ambiente de trabalho

en: Digits
pt_BR: Dígitos

en: Direct
pt_BR: Direto

en: Direct Child %s Of
pt_BR: Filho direto de %s De

en: Direct Child Of
pt_BR: Filho Direto Do

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Disable Page Scrolling
pt_BR: Desativar A Rolagem De Página

en: Disabled
pt_BR: Deficiência

en: Disc
pt_BR: Disco

en: Disconnect
pt_BR: Desligue

en: Discord
pt_BR: Discórdia

en: Display Conditions
pt_BR: As Condições De Exibição

en: Display Name
pt_BR: Nome De Exibição

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
pt_BR: Exibido se não houver resultados relevantes são encontrados. Manual de seleção de ordem de apresentação é aleatória

en: Distance
pt_BR: Distância

en: Divider
pt_BR: Divisor de

en: Documentation on date and time formatting
pt_BR: A documentação sobre a formatação de data e hora

en: Don't Show Again
pt_BR: Não Mostrar Novamente

en: Done!
pt_BR: Feito!

en: Dots
pt_BR: Pontos

en: Dots Color
pt_BR: Pontos De Cor

en: Dots Position
pt_BR: Pontos De Posição

en: Dots Size
pt_BR: Tamanho Dos Pontos

en: Dotted
pt_BR: Pontilhada

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Double Angle
pt_BR: Ângulo Duplo

en: Double Line
pt_BR: Linha Dupla

en: Down
pt_BR: Para baixo

en: Drip
pt_BR: Gotejamento

en: Drip Integration requires an email field
pt_BR: Gotejamento de Integração requer um e-mail de campo

en: Dropdown
pt_BR: Suspensa

en: Due Date
pt_BR: Data De Conclusão

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Font
pt_BR: Editar Fonte

en: Edit Font Type
pt_BR: Editar Tipo De Fonte

en: Edit Template
pt_BR: Editar Modelo

en: Edit global widget
pt_BR: Editar global widget

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
pt_BR: Editar este globais widget para atualizar simultaneamente a cada lugar que você usou, ou desligá-lo para que ele volte a ser normal widget.

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Effects Offset
pt_BR: Efeitos De Deslocamento

en: Effects relative to
pt_BR: Efeitos em relação à

en: Element
pt_BR: Elemento

en: Elementor Canvas
pt_BR: Elementor Lona

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
pt_BR: Fontes Personalizadas

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
pt_BR: Ícones Personalizados

en: Elementor Forms
pt_BR: Elementor Formas

en: Elementor Full Width
pt_BR: Elementor Largura Total

en: Elementor Is Making the Web Beautiful!!!
pt_BR: Elementor É Tornar a Web Lindo!!!

en: Elementor Library
pt_BR: Elementor Biblioteca

en: Elementor Pro brings a whole new design experience to WordPress. Customize your entire theme: header, footer, single post, archive and 404 page, all with one page builder.
pt_BR: Elementor Pro traz toda uma nova experiência de design para WordPress. Personalizar todo o seu tema: cabeçalho, rodapé, único post, arquivo e 404 página, todos com uma página no construtor de relatórios.

en: Elementor Pro is not working because you are using an old version of Elementor.
pt_BR: Elementor Pro não está funcionando porque você está usando uma versão antiga do Elementor.

en: Elementor Pro is not working because you need to activate the Elementor plugin.
pt_BR: Elementor Pro não está funcionando é porque você precisa ativar o Elementor plugin.

en: Elementor Pro is not working because you need to install the Elementor plugin.
pt_BR: Elementor Pro não está funcionando, porque você precisa para instalar o Elementor plugin.

en: Elementor recognized that you have set this location for other templates:
pt_BR: Elementor reconhecido que você tem de definir este local para outros modelos:

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Email 2
pt_BR: E-mail 2

en: Email Field Mapping
pt_BR: E-Mail De Mapeamento De Campo

en: Embed
pt_BR: Incorporar

en: Embed your saved elements.
pt_BR: Incorporar seus guardados elementos.

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
pt_BR: Embedded OpenType, Usado pelo IE6-Navegadores IE9

en: Empty Star Color
pt_BR: Vazio De Cores Das Estrelas

en: Enable
pt_BR: Activar

en: End
pt_BR: Fim

en: Enter Font Family
pt_BR: Digite Família De Tipos De Letra

en: Enter Icon Set Name
pt_BR: Ícone Enter Nome Do Conjunto De

en: Enter each word in a separate line
pt_BR: Digite cada palavra em uma linha separada

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
pt_BR: Introduza os tipos de ficheiro permitidos, separadas por uma vírgula (jpg, gif, pdf, etc.).

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
pt_BR: Introduza a integração de URL (como Zapier) que receberá o formulário de dados enviado.

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
pt_BR: Digite o webhook URL que receberá o formulário de dados enviado.

en: Enter your description
pt_BR: Introduza a descrição

en: Enter your headline
pt_BR: Introduza o seu título

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt_BR: Digite sua chave de licença aqui, para ativar o Elementor Pro, e obter atualizações de recursos, suporte premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelo.

en: Enter your quote
pt_BR: Digite seu orçamento

en: Enter your title
pt_BR: Insira o título

en: Enter your video link
pt_BR: Digite seu link do vídeo

en: Entire Page
pt_BR: Página Inteira

en: Entire Shop
pt_BR: Em Toda A Loja

en: Entire Site
pt_BR: Todo O Site

en: Entrance
pt_BR: Entrada

en: Entrance Animation
pt_BR: Animação De Entrada

en: Error Message
pt_BR: Mensagem De Erro

en: Error Message Color
pt_BR: Mensagem De Erro De Cor

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt_BR: Ocorreu um erro, A versão selecionada é inválido. Tente selecionar outra versão.

en: Error with TypeKit fonts
pt_BR: Erro com tipos de letra TypeKit

en: Error!
pt_BR: Erro!

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Excerpt
pt_BR: Trecho

en: Excerpt Length
pt_BR: Trecho De Comprimento

en: Exclude
pt_BR: Excluir

en: Exclude By
pt_BR: Excluir Por

en: Exit
pt_BR: Saída

en: Exit Animation
pt_BR: Animação De Saída

en: Expired
pt_BR: Expirou

en: External Links
pt_BR: Ligações Externas

en: Extra Large
pt_BR: Extra Grande

en: Extra Small
pt_BR: Extra Pequeno

en: Facebook App ID is not valid
pt_BR: Facebook App ID não é válido

en: Facebook Button
pt_BR: Facebook Botão

en: Facebook Comments
pt_BR: Facebook Comentários

en: Facebook Embed
pt_BR: Facebook Lightbox

en: Facebook Page
pt_BR: Facebook Página

en: Faces
pt_BR: Rostos

en: Failed to write file to disk.
pt_BR: Falha ao gravar arquivo para o disco.

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Featured Image
pt_BR: Imagem De Destaque

en: Featured Image Data
pt_BR: Imagem De Destaque De Dados

en: Features
pt_BR: Recursos

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field Mapping
pt_BR: Mapeamento Do Campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: File Field
pt_BR: Arquivo De Campo

en: File URL
pt_BR: URL do arquivo

en: File Upload
pt_BR: Upload De Arquivo

en: Filter Bar
pt_BR: A Barra De Filtro

en: Filter By
pt_BR: Filtrar Por

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: First item on the list
pt_BR: Primeiro item na lista

en: Fit To Content
pt_BR: Ajuste Para O Conteúdo

en: Fit To Screen
pt_BR: Ajustar Ao Ecrã

en: Flat
pt_BR: Televisão

en: Flip Box
pt_BR: Flip Caixa

en: Flip Direction
pt_BR: Inverter A Direção

en: Flip Effect
pt_BR: Flip Efeito

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Follow
pt_BR: Siga

en: Font %s was not found.
pt_BR: Fonte %s não foi encontrado.

en: Font Awesome - Brands Pro
pt_BR: Fonte Incríveis - Marcas Pro

en: Font Awesome - Duotone Pro
pt_BR: Fonte Incrível - Bicolor Pro

en: Font Awesome - Light Pro
pt_BR: Fonte Incrível De Luz Pro

en: Font Awesome - Regular Pro
pt_BR: Fonte Incrível - Regular Pro

en: Font Awesome - Solid Pro
pt_BR: Fonte Incrível - Sólido Pro

en: Font Awesome Pro
pt_BR: Fonte Incrível Pro

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
pt_BR: Fonte Incrível, o site mais popular conjunto de ícones e ferramentas de trabalho, a Integração do Pro

en: Font Family
pt_BR: Família De Tipos De Letra

en: Font Types
pt_BR: Tipos De Letra

en: Font draft updated.
pt_BR: Tipo de letra de rascunho atualizado.

en: Font missing in Project
pt_BR: Tipo de letra em falta no Projeto

en: Font restored to revision from %s
pt_BR: Fonte restaurado à revisão %s

en: Font saved.
pt_BR: Fonte salvo.

en: Font submitted.
pt_BR: Letra enviada.

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
pt_BR: Tipo De Fonte

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
pt_BR: Tipos De Letra

en: Font updated.
pt_BR: Fonte atualizado.

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
pt_BR: Fontes Famílias Encontradas no projeto. Por favor, note que typekit leva alguns minutos para sincronizar uma vez que você publicar ou atualizar um projeto.

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
pt_BR: Por exemplo, escolha "Todo o Site' para exibir o modelo em seu site.

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Data
pt_BR: Formulário De Dados

en: Form Fields
pt_BR: Campos De Formulário

en: Form ID
pt_BR: ID do formulário

en: Form Name
pt_BR: Nome Do Formulário

en: Format
pt_BR: Formato

en: Fraction
pt_BR: Fração

en: Fractional Part
pt_BR: Parte Fracionária

en: Framed
pt_BR: Emoldurado

en: From Email
pt_BR: De E-Mail

en: From Name
pt_BR: A Partir Do Nome

en: Front
pt_BR: Frente

en: Front Page
pt_BR: Primeira Página

en: Full Content
pt_BR: Conteúdo Completo

en: Full Post
pt_BR: Post Completo

en: Full Screen
pt_BR: Tela Cheia

en: Full Width
pt_BR: Largura Total

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: Gallery Field
pt_BR: Galeria De Campo

en: General
pt_BR: Geral

en: Get Project ID
pt_BR: Obter IDENTIFICAÇÃO do Projeto

en: GetResponse Integration requires an email field
pt_BR: GetResponse Integração requer um e-mail de campo

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
pt_BR: Dê a sua Consulta de um costume exclusivo de identificação para permitir a filtragem do lado servidor

en: Google Calendar
pt_BR: O Google Agenda

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Graphic Element
pt_BR: Elemento Gráfico

en: Grid
pt_BR: Grade

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: HTML Field
pt_BR: Campo HTML

en: HTML Tag
pt_BR: Tag HTML

en: HTTP Error
pt_BR: Erro de HTTP

en: Header
pt_BR: Cabeçalho

en: Heading
pt_BR: Título

en: Heading Tag
pt_BR: Tag De Título De

en: Headline
pt_BR: Título

en: Height
pt_BR: Altura

en: Hidden
pt_BR: Escondido

en: Hide
pt_BR: Esconder

en: Hide Empty
pt_BR: Ocultar Vazio

en: Hide for logged in users
pt_BR: Ocultar usuários registrados

en: Hierarchical View
pt_BR: Visão Hierárquica

en: Highlighted
pt_BR: Destaque

en: Highlighted Text
pt_BR: Texto Em Destaque

en: Horizontal Padding
pt_BR: Horizontal De Preenchimento

en: Horizontal Position
pt_BR: Posição Horizontal

en: Horizontal Scroll
pt_BR: Deslocamento Horizontal

en: Hours
pt_BR: Horas

en: Hover
pt_BR: Em foco

en: Hover Animation
pt_BR: : Animação

en: Hover Effect
pt_BR: Efeito Hover

en: Hover Effects
pt_BR: Efeitos

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do comentário, e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data, junto ao posto, e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
pt_BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do vídeo, e copie o endereço do link.

en: Human Readable
pt_BR: Human-Readable

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon Color
pt_BR: Cor Do Ícone

en: Icon Padding
pt_BR: Ícone De Preenchimento

en: Icon Position
pt_BR: Ícone De Posição

en: Icon Rotate
pt_BR: Ícone Girar

en: Icon Set
pt_BR: Conjunto De Ícones

en: Icon Set draft updated.
pt_BR: Conjunto de ícones projecto atualizado.

en: Icon Set restored to revision from %s
pt_BR: Conjunto de ícones restaurado à revisão %s

en: Icon Set saved.
pt_BR: Conjunto de ícones guardados.

en: Icon Set submitted.
pt_BR: Conjunto de ícones apresentados.

en: Icon Set updated.
pt_BR: Conjunto de ícones atualizados.

en: Icon Size
pt_BR: Tamanho Do Ícone

en: Icon Spacing
pt_BR: Espaçamento De Ícone

en: Icons Count
pt_BR: Ícones De Contagem

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
pt_BR: Se o usuário tem visto outro pop-up na página ocultar este pop-up

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
pt_BR: Se você estiver usando o Facebook Comentários Widget, você pode adicionar opções de moderação através da sua aplicação. Note que esta opção não irá funcionar em sites locais e em domínios que não têm acesso ao público.

en: If you need to increase max upload size please contact your hosting.
pt_BR: Se você precisa aumentar o máximo tamanho de upload por favor, contate sua hospedagem.

en: Ignore Sticky Posts
pt_BR: Ignorar Sticky Posts

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Above
pt_BR: A Imagem Acima

en: Image Field
pt_BR: O Campo De Imagem

en: Image Fit
pt_BR: Ajuste Da Imagem

en: Image Inline
pt_BR: Imagem Inline

en: Image Left
pt_BR: Imagem Da Esquerda

en: Image Position
pt_BR: Posição Da Imagem

en: Image Ratio
pt_BR: Proporção Da Imagem

en: Image Resolution
pt_BR: Resolução De Imagem

en: Image Right
pt_BR: Direito De Imagem

en: Image Size
pt_BR: Tamanho Da Imagem

en: Image Stacked
pt_BR: Imagem Empilhados

en: Image Width
pt_BR: Largura Da Imagem

en: In
pt_BR: No

en: In %s
pt_BR: Em %s

en: In Child %s
pt_BR: Na Criança em %s

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
pt_BR: Para abrir um pop-up no seletor de clique, por favor, defina o seu pop-up Condições

en: In same Term
pt_BR: No mesmo Prazo,

en: Include
pt_BR: Incluem

en: Include By
pt_BR: Incluir Pelo

en: Include Context
pt_BR: Contemplar O Contexto

en: Incompatible archive
pt_BR: Arquivo incompatível

en: Indent
pt_BR: Recuo

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
pt_BR: Indica se próximo post deve estar dentro da mesma taxonomia prazo, como o atual post, isso permite que você defina uma taxonomia por cada tipo de pós -

en: Infinite Loop
pt_BR: Loop Infinito

en: Inline List
pt_BR: Inline Lista

en: Inline Message Color
pt_BR: Mensagem Embutida Cor

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Input Size
pt_BR: Tamanho Da Entrada

en: Inside
pt_BR: Dentro

en: Install Elementor Now
pt_BR: Instalar O Elementor Agora

en: Instances
pt_BR: Instâncias

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Internal Links
pt_BR: Ligações Internas

en: Internal URL
pt_BR: URL interna

en: Invalid
pt_BR: Inválido

en: Invalid Form - reCAPTCHA validation failed
pt_BR: Formulário inválido - código de validação falhou

en: Invalid Form.
pt_BR: Formulário Inválido.

en: Invalid Message
pt_BR: Mensagem Inválida

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
pt_BR: Inválido Formato SVG, de arquivo não carregado, por motivos de segurança

en: Invalid Time, Time should be in HH:MM format!
pt_BR: Inválido o tempo, o Tempo deve ser no formato HH:MM!

en: It seems we can't find what you're looking for.
pt_BR: Parece que não consegue encontrar o que você está procurando.

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Item Overlay
pt_BR: Item De Sobreposição

en: Item Ratio
pt_BR: Item Relação De

en: Items
pt_BR: Itens

en: Items Indicator
pt_BR: Itens Indicador

en: John Doe
pt_BR: João Silva

en: Justified
pt_BR: Justificado

en: Justify
pt_BR: Justificar

en: Ken Burns Effect
pt_BR: Efeito Ken Burns

en: Key
pt_BR: Chave

en: Kit ID
pt_BR: Kit de IDENTIFICAÇÃO de

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Label Position
pt_BR: Posição Da Etiqueta

en: Large
pt_BR: Grande

en: Last Name
pt_BR: Último Nome

en: Latest Products
pt_BR: Produtos Mais Recentes

en: Lazy Load
pt_BR: Carregamento Lento

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Level
pt_BR: Nível

en: License
pt_BR: Licença

en: License Invalid
pt_BR: Licença Inválido

en: License Mismatch
pt_BR: Licença Incompatibilidade

en: License Settings
pt_BR: Configurações De Licença

en: License has been activated successfully.
pt_BR: Licença foi ativado com êxito.

en: License key is missing.
pt_BR: Chave de licença está faltando.

en: Light
pt_BR: Luz

en: Like
pt_BR: Como

en: Link Color
pt_BR: Cor De Link

en: Link for the Author Name and Image
pt_BR: Link para o Nome do Autor e Imagem

en: Linked to Global
pt_BR: Vinculada ao Global

en: Links Color
pt_BR: Cor Dos Links

en: Links Hover Color
pt_BR: Links Passe A Cor

en: List
pt_BR: Lista

en: List Item
pt_BR: Item De Lista

en: List Items
pt_BR: Lista De Itens

en: Loading
pt_BR: Carregamento

en: Location
pt_BR: Localização

en: Location '%s' is not a core location.
pt_BR: Localização '%s' não é um núcleo local.

en: Location Settings
pt_BR: Definições De Localização

en: Log In
pt_BR: De Registo Em

en: Logged in Message
pt_BR: Registrado em Mensagem

en: Long Arrow
pt_BR: Tempo De Seta

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
pt_BR: Parece que você está utilizando o WooCommerce, enquanto o tema não o suporta. Por favor considerar a mudança de temas.

en: Lost your password?
pt_BR: Perdeu sua senha?

en: MailerLite Integration requires an email field
pt_BR: MailerLite Integração requer um e-mail de campo

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Manage Your Font Files
pt_BR: Gerir Ficheiros Do Tipo De Letra

en: Manual Selection
pt_BR: Seleção Manual

en: Many Comment Format
pt_BR: Muitos Formato De Comentário

en: Margin
pt_BR: Margem

en: Mark Color
pt_BR: A Cor

en: Marker
pt_BR: Marcador

en: Marker View
pt_BR: Marcador De Vista

en: Masonry
pt_BR: Alvenaria

en: Max. Date
pt_BR: Max. Data

en: Max. File Size
pt_BR: Max. Tamanho Do Arquivo

en: Max. Files
pt_BR: Max. Arquivos

en: Max. Value
pt_BR: Max. Valor

en: Media Carousel
pt_BR: Mídia Carrossel

en: Media File
pt_BR: Arquivo De Mídia

en: Medium
pt_BR: Médio

en: Menu Cart
pt_BR: Menu Carrinho

en: Menu Icon
pt_BR: Ícone De Menu

en: Menu Order
pt_BR: Ordem De Menu

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Meta Border Color
pt_BR: Meta-Cor Da Borda

en: Meta Data
pt_BR: Meta Dados

en: Meta Key
pt_BR: Meta-Chave

en: Middle
pt_BR: Médio

en: Min Height
pt_BR: Altura Mínima

en: Min. Date
pt_BR: Min. Data

en: Min. Value
pt_BR: Min. Valor

en: Mini Cart Template
pt_BR: Mini Carrinho De Modelo

en: Minimal
pt_BR: O mínimo de

en: Minimize Box
pt_BR: Minimizar Caixa

en: Minimize Icon
pt_BR: Ícone Minimizar

en: Minimized On
pt_BR: Minimizado Na

en: Minimum number of comments: 5
pt_BR: Número mínimo de comentários: 5

en: Minutes
pt_BR: Minutos

en: Mismatch
pt_BR: Incompatibilidade de

en: Missing
pt_BR: Em falta

en: Missing a temporary folder.
pt_BR: Faltando uma pasta temporária.

en: Mobile
pt_BR: Móveis

en: Mobile (< %dpx)
pt_BR: Móvel (< %dpx)

en: Mobile Dropdown
pt_BR: Móvel Suspenso

en: Month: %s
pt_BR: Mês: %s

en: Monthly
pt_BR: Mensal

en: Months
pt_BR: Meses

en: More information about %s
pt_BR: Mais informações sobre %s

en: Motion Effects
pt_BR: Efeitos De Movimento

en: Mouse Effects
pt_BR: Mouse Efeitos

en: Mouse Track
pt_BR: Mouse Pista

en: Multiple
pt_BR: Vários

en: Multiple Files
pt_BR: Vários Arquivos

en: Multiple Selection
pt_BR: Seleção Múltipla

en: My Account
pt_BR: Minha Conta

en: Name
pt_BR: Nome

en: Native HTML5
pt_BR: HTML5 nativo

en: Nav Menu
pt_BR: Menu De Navegação

en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: Network
pt_BR: Rede

en: New Font
pt_BR: Fonte Nova

en: New Font Type Name
pt_BR: O Novo Tipo De Letra Nome

en: New Form
pt_BR: Novo Formulário

en: New Gallery
pt_BR: Nova Galeria

en: New Icon Set
pt_BR: Novo Conjunto De Ícones

en: New message from "%s"
pt_BR: Nova mensagem de "%s"

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Label
pt_BR: Próxima Etiqueta

en: No
pt_BR: Nenhum

en: No Comments
pt_BR: Sem Comentários

en: No Comments Format
pt_BR: Sem Comentários Formato

en: No Font Types found.
pt_BR: Não Tipos de Letra encontrado.

en: No Label
pt_BR: Sem Etiqueta

en: No Rating Reviews
pt_BR: Sem Classificação Comentários

en: No Responses
pt_BR: Sem Respostas

en: No file was uploaded.
pt_BR: Nenhum arquivo foi enviado.

en: No fonts found
pt_BR: Tipos de letra não encontrado

en: No fonts found in trash
pt_BR: Tipos de letra não achei no lixo

en: No header, no footer, just Elementor
pt_BR: Sem cabeçalho, sem rodapé, apenas Elementor

en: No headings were found on this page.
pt_BR: Sem títulos foram encontrados nesta página.

en: No icons found
pt_BR: Não há ícones encontrado

en: No icons found in trash
pt_BR: Não há ícones encontrados no lixo

en: No products in the cart.
pt_BR: Nenhum produto no carrinho.

en: No project data was returned.
pt_BR: Não há dados de projeto foi devolvido.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
pt_BR: Nota: por motivos de segurança, você SOMENTE pode usar o seu atual domínio aqui.

en: Nothing Found Message
pt_BR: Nada Encontrado Mensagem

en: Number
pt_BR: Número

en: Numbers
pt_BR: Números

en: Numeric
pt_BR: Numérico

en: Oblique
pt_BR: Oblíqua

en: Off
pt_BR: Fora

en: Official
pt_BR: Oficial

en: Offset
pt_BR: Deslocamento

en: On
pt_BR: No

en: On Click
pt_BR: No Clique

en: On Close
pt_BR: Fechar

en: On Open
pt_BR: Em Aberto

en: On Page Exit Intent
pt_BR: Na Página De Saída Intenção

en: On Page Load
pt_BR: Sobre O Carregamento Da Página

en: On Scroll
pt_BR: No Deslocamento

en: On Scroll To Element
pt_BR: No Deslocamento Para O Elemento

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
pt_BR: No ambiente de trabalho, isso vai afetar o submenu. No celular, isso vai afetar o menu inteiro.

en: One Comment
pt_BR: Um Comentário

en: One Comment Format
pt_BR: Um Formato De Comentário

en: One Response
pt_BR: Uma Resposta

en: Only Top Level
pt_BR: Só Nível Superior

en: Only zip files are allowed
pt_BR: Apenas arquivos zip são permitidos

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Open By Selector
pt_BR: Aberto Ao Seletor

en: Open Popup
pt_BR: Abrir Popup

en: Open in new window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: Opposite
pt_BR: Oposto

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Fim

en: Order By
pt_BR: Ordem

en: Order Tracking Form
pt_BR: Acompanhamento De Pedidos De Formulário

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
pt_BR: Pedido não está disponível se este widget é colocado na sua página inicial. Visível no frontend só.

en: Original Price
pt_BR: Preço Original

en: Out
pt_BR: Fora

en: Outline
pt_BR: Estrutura de tópicos

en: Outlook Calendar
pt_BR: Calendário Do Outlook

en: Outside
pt_BR: Fora

en: Overlay
pt_BR: Sobreposição de

en: Overlay Color
pt_BR: Sobreposição De Cores

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Page
pt_BR: Página

en: Page Layout
pt_BR: Layout Da Página

en: Page Limit
pt_BR: Limite De Páginas

en: Page Not Found
pt_BR: Página Não Encontrada

en: Page Title
pt_BR: Título Da Página

en: Page URL
pt_BR: URL da página

en: Page Views
pt_BR: Página Vistas

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Pagination
pt_BR: Paginação

en: Panel
pt_BR: Painel

en: Parameter Name
pt_BR: Nome Do Parâmetro

en: Parent
pt_BR: Pai

en: Parent Comment
pt_BR: Pai Comentário

en: Password
pt_BR: Palavra-passe

en: Password Label
pt_BR: Rótulo Da Palavra-Passe

en: Password Placeholder
pt_BR: Palavra-Passe De Marcador De Posição

en: Past Day
pt_BR: Último Dia

en: Past Month
pt_BR: Mês Passado

en: Past Quarter
pt_BR: Passado Trimestre

en: Past Week
pt_BR: Semana Passada

en: Past Year
pt_BR: Ano Passado

en: Paste the URL of the Facebook page.
pt_BR: Colar a URL do seu Facebook página.

en: Pause on Hover
pt_BR: Pausa em Foco

en: Pause on Interaction
pt_BR: Pausa na Interação

en: Period
pt_BR: Período

en: Placeholder
pt_BR: Espaço reservado

en: Plain
pt_BR: Simples

en: Plain Permalink
pt_BR: Simples Permalink

en: Play
pt_BR: Jogar

en: Play Icon
pt_BR: Ícone De Reprodução

en: Please Note
pt_BR: Por Favor, Note

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt_BR: Por favor, ative sua licença para obter o recurso de atualizações, suporte premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelo.

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
pt_BR: Por favor conecte-se para Elementor para ativar licença.

en: Please enable the Review Rating
pt_BR: Por favor, habilite a Classificação da avaliação

en: Please enter a valid URL
pt_BR: Por favor, digite uma URL válida

en: Please enter your license key here
pt_BR: Por favor, digite sua chave de licença aqui

en: Please enter your license key.
pt_BR: Por favor, digite sua chave de licença.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
pt_BR: Por favor, note que ligar esta opção irá desabilitar alguns dos controles de design.

en: Please set a valid product
pt_BR: Por favor, defina um produto válido

en: Please set the embed type
pt_BR: Por favor, defina o tipo de incorporar

en: Plus
pt_BR: Mais

en: Pods
pt_BR: Vagens

en: Pointer
pt_BR: Ponteiro

en: Pointer Color
pt_BR: Ponteiro De Cor

en: Pointer Width
pt_BR: Ponteiro De Largura

en: Popular
pt_BR: Populares

en: Popular Font Types
pt_BR: Populares Tipos De Letra

en: Popularity
pt_BR: Popularidade

en: Popup
pt_BR: Pop-up

en: Popup settings are accessed via the settings icon in the bottom menu
pt_BR: Pop-up configurações são acessadas através do ícone configurações no menu inferior

en: Popups
pt_BR: Pop-ups

en: Portfolio
pt_BR: Carteira de

en: Position
pt_BR: Posição

en: Post Comments
pt_BR: Postar Comentários

en: Post Content
pt_BR: A Postagem De Conteúdo

en: Post Custom Field
pt_BR: Post Campo Personalizado

en: Post Date
pt_BR: Data De Publicação

en: Post Excerpt
pt_BR: Post Trecho

en: Post ID
pt_BR: ID do Post

en: Post Image Attachments
pt_BR: Imagem Pós Anexos

en: Post Info
pt_BR: Pós-Info

en: Post Modified
pt_BR: Post Modificado

en: Post Published
pt_BR: Post Publicado

en: Post Terms
pt_BR: Pós Termos

en: Post Time
pt_BR: O Tempo De Pós

en: Post Title
pt_BR: Título Do Post

en: Post Type
pt_BR: Tipo De Pós -

en: Post URL
pt_BR: URL de postagem

en: Posts Archive
pt_BR: Posts Arquivo

en: Posts Per Page
pt_BR: Postagens Por Página

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
pt_BR: Seleção Manual

en: Powered by
pt_BR: Alimentado por

en: Pre Text
pt_BR: Pré Texto

en: Pretty Permalink
pt_BR: Muito Permalink

en: Prev
pt_BR: Anterior

en: Prevent Closing on ESC key
pt_BR: Impedir o Fechamento a tecla ESC

en: Prevent Closing on Overlay
pt_BR: Evitar o Fechamento de Sobreposição

en: Preview
pt_BR: Pré-visualização

en: Preview Changes
pt_BR: Pré-Visualização De Mudança De

en: Preview Dynamic Content as
pt_BR: Visualização de Conteúdo Dinâmico como

en: Preview Settings
pt_BR: Configurações De Visualização

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous Label
pt_BR: Rótulo Anterior

en: Previous/Next
pt_BR: Anterior/Seguinte

en: Price
pt_BR: Preço

en: Price List
pt_BR: Lista De Preços

en: Price Table
pt_BR: Tabela De Preços

en: Pricing
pt_BR: Preços

en: Primary Color
pt_BR: Cor Primária

en: Product
pt_BR: Produto

en: Product Archive
pt_BR: Produto De Arquivo

en: Product Categories
pt_BR: Categorias De Produtos

en: Product Content
pt_BR: Conteúdo Do Produto

en: Product Data Tabs
pt_BR: Produto De Guias De Dados

en: Product Gallery
pt_BR: Galeria De Produtos

en: Product Image
pt_BR: Imagem Do Produto

en: Product Images
pt_BR: Imagens Do Produto

en: Product Meta
pt_BR: Produto Meta

en: Product Post
pt_BR: Produto Post

en: Product Price
pt_BR: Preço Do Produto

en: Product Rating
pt_BR: Classificação De Produtos

en: Product Related
pt_BR: Produtos Relacionados

en: Product SKU
pt_BR: SKU do produto

en: Product Sale
pt_BR: De Venda Do Produto

en: Product Short Description
pt_BR: Produto Breve Descrição

en: Product Stock
pt_BR: Produto Em Estoque

en: Product Terms
pt_BR: Termos De Produto

en: Product Title
pt_BR: Título Produto

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Products Count
pt_BR: Produtos De Contagem

en: Products Per Page
pt_BR: Produtos Por Página

en: Profile Photos
pt_BR: Fotos Do Perfil

en: Profile Picture
pt_BR: A Imagem De Perfil

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Project ID
pt_BR: IDENTIFICAÇÃO do projeto

en: Project not found.
pt_BR: Projeto não encontrado.

en: Protected Posts
pt_BR: Protegido Posts

en: Publish Settings
pt_BR: Configurações De Publicação

en: Quantity
pt_BR: Quantidade

en: Query
pt_BR: Consulta

en: Query ID
pt_BR: ID de consulta

en: Quotation
pt_BR: Cotação

en: Quote
pt_BR: Cotação

en: Radio
pt_BR: Rádio

en: Random
pt_BR: Aleatória

en: Rating
pt_BR: Classificação

en: Rating Count
pt_BR: Classificação De Contagem

en: Ratio
pt_BR: Taxa de

en: Reaction
pt_BR: Reação

en: Reactivate License
pt_BR: Reativar A Licença

en: Read More
pt_BR: Leia Mais

en: Read More Text
pt_BR: Leia Mais Texto

en: Read More »
pt_BR: Ler Mais "

en: Recent Posts
pt_BR: Posts Recentes

en: Recommend
pt_BR: Recomendo

en: Redirect
pt_BR: Redirecionar

en: Redirect After Login
pt_BR: Redirecionamento Após O Login

en: Redirect After Logout
pt_BR: Redirecionamento Após O Logout

en: Redirect To
pt_BR: Redirecionar Para

en: Redirect URL
pt_BR: Redirecionamento de URL

en: Register
pt_BR: Registar

en: Regular Price
pt_BR: Preço Normal

en: Reinstall
pt_BR: Reinstalar

en: Related
pt_BR: Relacionados

en: Related Products
pt_BR: Produtos Relacionados

en: Remember Me
pt_BR: Lembrar-Me

en: Remote IP
pt_BR: IP remoto

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove Item Icon
pt_BR: Remover O Ícone Do Item

en: Remove this item
pt_BR: Remover este item

en: Renew Elementor Pro and enjoy updates, support and Pro templates for another year.
pt_BR: Renovar Elementor Pro e desfrutar de atualizações, suporte e Pro modelos para o outro ano.

en: Renew License
pt_BR: Renovar Licença

en: Renew Now
pt_BR: Renovar Agora

en: Reply Button
pt_BR: Botão Responder

en: Reply-To
pt_BR: Resposta

en: Request Parameter
pt_BR: Solicitação De Parâmetro

en: Required
pt_BR: Necessário

en: Required Mark
pt_BR: Necessário Marcar

en: Required Message
pt_BR: Necessário Mensagem

en: Requirements that have to be met for the popup to open.
pt_BR: Requisitos que devem ser atendidos para que o pop-up para abrir.

en: Reverse Time
pt_BR: Reverter O Tempo

en: Review
pt_BR: Revisão

en: Review Count
pt_BR: Contagem De Comentários

en: Reviews
pt_BR: Comentários

en: Ribbon
pt_BR: Faixa de opções

en: Right
pt_BR: Direito

en: Rollback Pro Version
pt_BR: Reversão Versão Pro

en: Rollback to Previous Version
pt_BR: Reversão para Versão Anterior

en: Rotate
pt_BR: Girar

en: Rotating
pt_BR: Rotação

en: Rotating Text
pt_BR: Texto Rotativo

en: Rounded
pt_BR: Arredondado

en: Rounded Edges
pt_BR: Bordas Arredondadas

en: Row
pt_BR: Linha

en: Row Height
pt_BR: Altura Da Linha

en: Rows
pt_BR: Linhas

en: Rows Gap
pt_BR: Linhas Gap

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
pt_BR: SVG fontes permitir SVG para ser usado como glifos ao exibir texto, Usado pelo Legado iOS

en: Sale
pt_BR: Venda

en: Sale Flash
pt_BR: Venda De Flash

en: Sale Price
pt_BR: Preço De Venda

en: Sale!
pt_BR: A venda!

en: Save Your First Global Widget
pt_BR: Salve Sua Primeira Global Widget

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt_BR: Salvar um widget como global, em seguida, adicioná-lo para várias áreas. Todas as áreas serão editável a partir de um único lugar.

en: Save your widget as a global widget
pt_BR: Salve seu widget como um widget

en: Scale
pt_BR: Escala

en: Score Threshold
pt_BR: Pontuação Limite

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
pt_BR: Pontuação limite deve ser um valor entre 0 e 1, padrão: 0.5

en: Scrolling Effects
pt_BR: Efeitos De Rolagem

en: Search
pt_BR: Procura

en: Search Engines
pt_BR: Os Motores De Busca

en: Search Font
pt_BR: Pesquisa De Fonte

en: Search Font Types
pt_BR: Pesquisa De Tipos De Letra

en: Search Form
pt_BR: Formulário De Pesquisa

en: Search Icon Set
pt_BR: Ícone De Pesquisa Definido

en: Search Results
pt_BR: Resultados Da Pesquisa

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa para: %s

en: Search Term
pt_BR: Termo De Pesquisa

en: Second item on the list
pt_BR: Segundo item da lista

en: Secondary Color
pt_BR: Cor Secundária

en: Seconds
pt_BR: Segundos

en: Secret Key
pt_BR: Chave Secreta

en: Section
pt_BR: Seção

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Select .%s file
pt_BR: Seleccione .%s de ficheiro

en: Select Post Type
pt_BR: Selecione O Tipo De Pós -

en: Select Roles
pt_BR: Selecionar Funções

en: Select a Location
pt_BR: Selecione um Local

en: Select field
pt_BR: Selecione o campo

en: Select...
pt_BR: Selecione...

en: Selector
pt_BR: Seletor de

en: Send
pt_BR: Enviar

en: Send Additional Data to Drip
pt_BR: Enviar Dados Adicionais para Gotejamento

en: Send As
pt_BR: Enviar Como

en: Send Voice Mail
pt_BR: Enviar Correio De Voz

en: Send all form fields to drip as custom fields
pt_BR: Enviar todos os campos do formulário para gotejamento como campos personalizados

en: Separate Font Types with commas
pt_BR: Separar Tipos de Letra com vírgulas

en: Separate emails with commas
pt_BR: Separe os e-mails com vírgulas

en: Separator
pt_BR: Separador de

en: Separator Between
pt_BR: Separador Entre

en: Separator Color
pt_BR: Separação De Cor

en: Separator Width
pt_BR: Separador De Largura

en: Sequenced Animation
pt_BR: Seqüenciados Animação

en: Server error. Form not sent.
pt_BR: Erro de servidor. O formulário não é enviado.

en: Sessions
pt_BR: Sessões

en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
pt_BR: Conjunto de atributos personalizados para o wrapper elemento. Cada atributo em uma linha separada. Separado atributo chave do valor usando %s caracteres.

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
pt_BR: Conjunto estilo personalizado que irá afetar apenas este slide específico.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt_BR: Definir quantos slides são deslocadas por furto.

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
pt_BR: Definir as condições que determinam onde o %s é usado em todo o site.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
pt_BR: Defina para Sim para evitar a duplicação dos postos de aparecer na página. Isso afeta apenas o frontend.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
pt_BR: Defina para Sim para evitar a duplicação dos postos de aparecer. Isso afeta apenas o frontend.

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
pt_BR: Ajustado para "Desativar" para usar o seu Tema ou WooCommerce mini-carrinho de modelo em vez de Elementor s.

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
pt_BR: Para incluir pai comentário (se a URL é uma resposta).

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
pt_BR: Definição de um 'Antes' data irá mostrar todas as postagens publicadas até a data escolhida (incluído).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
pt_BR: A definição de um 'Depois' data irá mostrar todos os posts publicados desde a data escolhida (incluído).

en: Settings
pt_BR: Definições

en: Shape
pt_BR: Forma

[ctx: Shapes]
en: Circle
pt_BR: Círculo

[ctx: Shapes]
en: Double
pt_BR: Duplo

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
pt_BR: Sublinhado Duplo

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
pt_BR: Rasurado

[ctx: Shapes]
en: Underline
pt_BR: Sublinhado

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
pt_BR: Sublinhado Em Ziguezague

en: Share Button
pt_BR: Botão De Compartilhamento

en: Share Buttons
pt_BR: Botões De Compartilhamento

en: Share on %s
pt_BR: Compartilhar em %s

en: Sharing
pt_BR: Compartilhamento

en: Shop Page
pt_BR: Loja De Página

en: Short Description
pt_BR: Breve Descrição

en: Shorten
pt_BR: Reduzir

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show All
pt_BR: Mostrar Todos Os

en: Show Close Button After
pt_BR: Mostrar Botão Fechar Após

en: Show Home Title
pt_BR: Início Do Show Título

en: Show Image
pt_BR: Mostrar Imagem

en: Show Label
pt_BR: Mostrar Rótulo

en: Show Message
pt_BR: Mostrar Mensagem

en: Show Profile
pt_BR: Mostrar Perfil

en: Show Quantity
pt_BR: Mostra A Quantidade

en: Show Result Count
pt_BR: Mostrar O Resultado Da Contagem

en: Show Text
pt_BR: Mostrar Texto

en: Show Thumbnail
pt_BR: Mostrar Miniaturas

en: Show Title
pt_BR: Mostrar Título

en: Show after X page views
pt_BR: Depois de mostrar X página vistas

en: Show after X sessions
pt_BR: Show após sessões X

en: Show captions if available (only on desktop).
pt_BR: Mostrar legendas, se disponível (somente na área de trabalho).

en: Show on devices
pt_BR: Mostrar em dispositivos

en: Show the full text of the post
pt_BR: Mostrar todo o texto do post

en: Show up to X times
pt_BR: Mostrar até X vezes

en: Show when arriving from
pt_BR: Mostrar ao chegar do

en: Single
pt_BR: Único

en: Single Product
pt_BR: Produto Único

en: Single Product Page
pt_BR: Única Página Do Produto

en: Site Key
pt_BR: Chave Do Site

en: Site Logo
pt_BR: Logotipo Do Site

en: Site Tagline
pt_BR: O Slogan Do Site

en: Site Title
pt_BR: Título Do Site

en: Site URL
pt_BR: URL do Site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skin
pt_BR: Pele

en: Skype
pt_BR: O Skype

en: Slack
pt_BR: Folga

en: Slide 1 Heading
pt_BR: Slide 1 Título

en: Slide 2 Heading
pt_BR: Slide 2 Título

en: Slide 3 Heading
pt_BR: Slide 3 Título

en: Slide Heading
pt_BR: Slide De Título

en: Slider Options
pt_BR: Opções Da Barra De

en: Slides Per View
pt_BR: Slides Por Ler

en: Slides to Scroll
pt_BR: Slides para navegar

en: Slideshow
pt_BR: Apresentação de slides

en: Small
pt_BR: Pequeno

en: Small Header
pt_BR: Pequeno Cabeçalho

en: Solid
pt_BR: Sólidos

en: Something went wrong.
pt_BR: Alguma coisa saiu errada.

en: Source
pt_BR: Origem

en: Space Between
pt_BR: Espaço Entre

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Square
pt_BR: Praça

en: Stacked
pt_BR: Empilhados

en: Standard
pt_BR: Padrão

en: Star Color
pt_BR: Cores Das Estrelas

en: Star Size
pt_BR: Estrela Tamanho

en: Start
pt_BR: Início

en: Status
pt_BR: Estado

en: Stay In Column
pt_BR: Estadia Na Coluna

en: Sticky
pt_BR: Pegajoso

en: Sticky On
pt_BR: Pegajoso Em

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
pt_BR: Sticky posts ordenação é visível no frontend apenas

en: Stock Status
pt_BR: Status Do Estoque

en: Stretch
pt_BR: Trecho

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
pt_BR: Esticar a lista suspensa do menu para toda a largura.

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Sub Title
pt_BR: Sub-Título

en: Subject
pt_BR: Assunto

en: Submenu Indicator
pt_BR: Submenu Indicador

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit Button
pt_BR: Botão Enviar

en: Subscriber already exists.
pt_BR: Assinante já existe.

en: Success Message
pt_BR: A Mensagem De Sucesso

en: Success Message Color
pt_BR: Sucesso A Cor Da Mensagem

en: Switch Account
pt_BR: Mudar De Conta

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
pt_BR: Ligue comentários a partir da discussão caixa de postagem do WordPress tela de edição ou do WordPress configurações de discussão.

en: Sync Project
pt_BR: Sincronização De Projeto

en: Table
pt_BR: Tabela

en: Table of Contents
pt_BR: Tabela de Conteúdo

en: Tabs
pt_BR: Guias

en: Tag
pt_BR: Marca

en: Tag: %s
pt_BR: Marca: %s

en: Target URL
pt_BR: URL de destino

en: Taxonomy
pt_BR: Taxonomia

en: Template
pt_BR: Modelo

en: Term
pt_BR: Prazo

en: Terms
pt_BR: Termos

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
pt_BR: Termos são itens em uma taxonomia. As taxonomias disponíveis são: Categorias, Marcas, Formatos personalizados e taxonomias.

en: Testimonial Carousel
pt_BR: Depoimento Do Carrossel

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Align
pt_BR: Alinhar Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor Do Texto

en: Text Padding
pt_BR: Texto De Preenchimento

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
pt_BR: O "Colapso" opção só deve ser usada se a Tabela de Conteúdo é feita pegajoso

en: The %s Widget was not found in your template.
pt_BR: O %s Widget não foi encontrado em seu modelo.

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
pt_BR: O campo de Captcha não pode ser em branco. Por favor insira um valor.

en: The Follow button has been deprecated by Facebook and will no longer work.
pt_BR: Button foi preterido pelo Facebook e deixará de funcionar.

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
pt_BR: O Conjunto de ícones prefixo já existe em seu site. A fim de evitar conflitos recomendamos o uso de um prefixo exclusivo por Conjunto de ícones.

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
pt_BR: O Tema de Comentários de pele utiliza o tema actualmente activo comentários design e layout para exibir o formulário de comentário e comentários.

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
pt_BR: A Web Open Font Format 2, Usado pelo Super Modernos Navegadores

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
pt_BR: A Web Open Font Format, Utilizado pelos Navegadores Modernos

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
pt_BR: O editor de pré-visualização pode ser diferente da do site ao vivo. Por favor, certifique-se de verificar o frontend.

en: The form was sent successfully.
pt_BR: O formulário foi enviado com sucesso.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt_BR: A resposta de parâmetro é inválido ou mal formado.

en: The response parameter is missing.
pt_BR: O parâmetro de resposta está em falta.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt_BR: O segredo parâmetro é inválido ou mal formado.

en: The secret parameter is missing.
pt_BR: O segredo parâmetro está em falta.

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
pt_BR: O estilo do widget é freqüentemente afetada por seu tema e plugins. Se você tiver qualquer problema, tente mudar para um tema básico e desativar plugins relacionados.

en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
pt_BR: O upload do arquivo excede o %s directiva que foi especificado no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt_BR: O arquivo enviado foi apenas parcialmente carregada.

en: The value must be greater than or equal %s
pt_BR: O valor deve ser maior ou igual a %s

en: The value must be less than or equal to %s
pt_BR: O valor deve ser menor ou igual a %s

en: The zip file provided is not supported!
pt_BR: O arquivo zip fornecido não é suportado!

en: Theme Builder
pt_BR: Tema Builder

en: Theme Comments
pt_BR: Tema De Comentários

en: There are no menus in your site.
pt_BR: Não há menus no seu site.

en: There is no error, the file uploaded with success.
pt_BR: Não há nenhum erro, o arquivo foi enviado com sucesso.

en: There was an error while trying to upload your file.
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar carregar o ficheiro.

en: There's something wrong. The form is invalid.
pt_BR: Há algo de errado. O formulário é inválido.

en: Third item on the list
pt_BR: Terceiro item na lista

en: This Message is not visible for site visitors.
pt_BR: Esta Mensagem não é visível para os visitantes do site.

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
pt_BR: Este controle de limites que o Índice a título de elementos em um recipiente específico

en: This field is required.
pt_BR: Este campo é necessário.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
pt_BR: Este ficheiro excede o tamanho máximo permitido.

en: This file type is not allowed.
pt_BR: Este tipo de arquivo não é permitido.

en: This is text element
pt_BR: Este é o elemento do texto

en: This is the heading
pt_BR: Este é o título

en: This page is
pt_BR: Esta página é

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt_BR: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt_BR: Este modelo inclui o cabeçalho, largura total de conteúdo e rodapé

en: This will make the widget stop being global. It'll be reverted into being just a regular widget.
pt_BR: Isso fará com que o widget deixar de ser global. Ele vai ser revertidos em ser apenas um regular widget.

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Time
pt_BR: Horário

en: Time Format
pt_BR: Formato De Hora

en: Timeline
pt_BR: Linha do tempo

en: Times
pt_BR: Vezes

en: Timestamp
pt_BR: Carimbo de data / hora

en: Title
pt_BR: Título

en: Title Color
pt_BR: Cor Do Título

en: Title HTML Tag
pt_BR: De título de Tag HTML

en: To
pt_BR: Para

en: To Left
pt_BR: Para A Esquerda

en: To Right
pt_BR: Para A Direita

en: To view the validation badge, switch to preview mode
pt_BR: Para visualizar a validação emblema, mudar para o modo de pré-visualização

en: Toggle
pt_BR: Alternância

en: Toggle Align
pt_BR: Alternar Alinhar

en: Toggle Button
pt_BR: Botão De Alternância

en: Toggle Popup
pt_BR: Alternar Pop-Up

en: Toolset
pt_BR: Conjunto de ferramentas

en: Top
pt_BR: Topo

en: Transition
pt_BR: Transição

en: Transition Duration
pt_BR: Duração Da Transição

en: Transition Speed
pt_BR: Velocidade De Transição

en: Transparency
pt_BR: Transparência

en: Triggers
pt_BR: Dispara

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
pt_BR: Tipos de Letra TrueType, Utilizados para melhor apoiar o Safari, Android, iOS

en: Type
pt_BR: Tipo

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
pt_BR: TypeKit parceiros líderes do mundo tipo de fundições para trazer milhares de belas fontes para designers de todos os dias.

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: UI Color
pt_BR: UI Cor

en: UI Hover Color
pt_BR: INTERFACE de usuário Passe a Cor

en: URL Field
pt_BR: Campo de URL

en: URL Format
pt_BR: Formato de URL

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Unlink
pt_BR: Desvincular

en: Unlink Widget
pt_BR: Desvincular Widget

en: Unlink from global
pt_BR: Desvincular do mundial

en: Unmarked Color
pt_BR: Marcação De Cor

en: Unmarked Style
pt_BR: Sem Marcas De Estilo

en: Unsupported
pt_BR: Não suportado

en: Up
pt_BR: Até

en: Update Elementor Now
pt_BR: Atualização Elementor Agora

en: Update Font Type
pt_BR: Atualização Tipo De Fonte

en: Upload an icon set to publish.
pt_BR: Faça o Upload de um conjunto de ícones para publicar.

en: Upload directory is not writable or does not exist.
pt_BR: Diretório de Upload não é gravável ou não existe.

en: Upload font .%s file
pt_BR: Upload do tipo de letra .%s de ficheiro

en: Use the letters: %s
pt_BR: Use as letras: %s

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
pt_BR: Use este campo para definir uma API personalizado Chave para a forma atual

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
pt_BR: Use este campo para definir uma API personalizado URL para a forma atual

en: Use this field to set a custom API token for the current form
pt_BR: Use este campo para definir uma API personalizado token para a forma atual

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
pt_BR: Utilize esta definição para saltar sobre posts (por exemplo, '2' para saltar mais de 2 posts).

en: User Agent
pt_BR: Agente Do Usuário

en: User Info
pt_BR: Informações Do Usuário

en: User Meta
pt_BR: Utilizador Meta

en: User Profile Picture
pt_BR: Imagem De Perfil De Usuário

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Username Label
pt_BR: Rótulo Do Nome De Usuário

en: Username Placeholder
pt_BR: Espaço Reservado Username

en: Validate API Key
pt_BR: Validar a Chave da API

en: Validate API Token
pt_BR: Validar o Token de API

en: Validate Kit ID
pt_BR: Validar Kit de IDENTIFICAÇÃO de

en: Variations
pt_BR: Variações

en: Vertical Align
pt_BR: Alinhar Vertical

en: Vertical Padding
pt_BR: Vertical De Preenchimento

en: Vertical Position
pt_BR: Posição Vertical

en: Vertical Scroll
pt_BR: De Deslocamento Vertical

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video Link
pt_BR: Link Do Vídeo

en: Video URL
pt_BR: URL do vídeo

en: Video Width
pt_BR: Largura Do Vídeo

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View Cart
pt_BR: Ver Carrinho

en: View Elementor Pro Changelog
pt_BR: Ver Elementor Pro Changelog

en: View Font
pt_BR: Ver Fonte

en: View Icon
pt_BR: Ícone De Exibição

en: View details
pt_BR: Ver detalhes

en: Viewport
pt_BR: Visor

en: Want to activate this website by a different license?
pt_BR: Deseja ativar este site através de uma licença diferente?

en: Want to deactivate the license for any reason?
pt_BR: Quer desativar a licença por qualquer motivo?

en: Want to learn more about Elementor library?
pt_BR: Quer saber mais sobre o Elementor biblioteca?

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt_BR: Aviso: Favor fazer um backup de seu banco de dados antes de fazer a reversão.

en: Website
pt_BR: Site

en: Weeks
pt_BR: Semanas

en: Weight
pt_BR: Peso

en: Welcome to Elementor Pro!
pt_BR: Bem-vindo ao Elementor Pro!

en: What action the user needs to do for the popup to open.
pt_BR: Qual a ação que o usuário precisa fazer para o menu de contexto para abrir.

en: When arriving from specific URL
pt_BR: Ao chegar do URL específica

en: Where Do You Want to Display Your %s?
pt_BR: Onde Você Deseja Exibir o Seu " %s?

en: Whole Box
pt_BR: Caixa Completa

en: Whole Slide
pt_BR: Slide Inteiro

en: Width
pt_BR: Largura

en: Within
pt_BR: Dentro

en: Woo - Products-
pt_BR: Woo - Produtos-

en: Woo - Single Elements
pt_BR: Woo - Elementos Únicos

en: WooCommerce Breadcrumbs
pt_BR: WooCommerce Farinha De Rosca

en: WooCommerce Pages
pt_BR: WooCommerce Páginas

en: X Anchor Point
pt_BR: X O Ponto De Âncora

en: Y Anchor Point
pt_BR: Y Ponto De Âncora

en: Yahoo Calendar
pt_BR: Yahoo Calendário

en: Year: %s
pt_BR: Ano: %s

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
pt_BR: Você Ainda não Salvou Modelos Ainda.

en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
pt_BR: Você também pode definir um diferente %s selecionando "Personalizado".

en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
pt_BR[0]: Você pode fazer o upload de apenas %d arquivo.
pt_BR[1]: Você pode fazer upload de até %d arquivos.

en: You'll be able to add this global widget to multiple areas on your site, and edit it from one single place.
pt_BR: Você vai ser capaz de adicionar esse widget para várias áreas em seu site, e edite-o a partir de um único lugar.

en: You're connected as %s.
pt_BR: Você está conectado como %s.

en: YouTube or Vimeo link
pt_BR: O YouTube ou Vimeo link

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
pt_BR: Seu Fontello, IcoMoon ou Fontastic .arquivo zip

en: Your License Has Expired
pt_BR: A Sua Licença Expirou

en: Your License Is Inactive
pt_BR: Sua Licença É Inativo

en: Your License Key
pt_BR: A Sua Chave De Licença

en: Your License Will Expire in %s.
pt_BR: Sua Licença Irá Expirar em %s.

en: Your Widget is Now Locked
pt_BR: O Widget está Agora Bloqueado

en: Your cart is currently empty.
pt_BR: O seu carrinho de compras encontra-se de momento vazio.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt_BR: O seu comentário está aguardando moderação.

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
pt_BR: Sua licença é inválida para esse domínio. Por favor verifique a sua chave novamente.

en: Your license is missing. Please check your key again.
pt_BR: Sua licença é falta. Por favor verifique a sua chave novamente.

en: Your license key should look something like this: %s
pt_BR: A sua chave de licença deve ser algo como: %s

en: Zoom Direction
pt_BR: Direção Do Zoom

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt_BR: Apartes

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt_BR: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt_BR: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt_BR: Cotações

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt_BR: Estados

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt_BR: Vídeos

en: reCAPTCHA
pt_BR: o reCAPTCHA

en: reCAPTCHA V3
pt_BR: o reCAPTCHA V3

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
pt_BR: o reCAPTCHA V3 falha de validação, sob suspeita de uso abusivo
